Vekaletname & Ücretlendirme

Vekaletname yurtiçinde noterliklerde, yurtdışında ise konsolosluklarda düzenlenmektedir. Vekaletname çıkaracak kişinin T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi veya pasaport aslının yanında olması gerekmektedir.

Vekalet eğer bir tüzel kişiyi (Şirket, dernek, vakıf, site yönetimi vs.) temsil için çıkarılacak ise, noter yahut konsoloslukta işlemi gerçekleştiren kişinin yanında kendisine ait kimlik aslı ibrazına ek olarak tüzel kişinin yetkisine ve/veya imza sirküsüne ait belgeleri de sunması istenecektir. Ayrıca gerçek ve/veya tüzel kişi vergi mükellefi ise vergi numarasının da yanında hazır bulunması işlemleri tamamlama açısından kolaylık sağlayacaktır.

Nüfus, soybağı, miras, gayrimenkul taşınmaz ile ilgili ve mirasçılıkla ilgili davalarda işlemi yapan notere özellikle bu davalara ilişkin vekalet çıkarılacağı bildirilirken, türüne göre kişi, kimlik, taşınmaz tapu gibi bilgilerin de yanınızda bulunması gereklidir.

Boşanma davalarında da vekalete boşanmak istenen eş ismi de notere bildirilmektedir. Vekaletname çıkaracak kişinin boşanma vekaleti verirken yanında iki adet vesikalık fotoğraf bulundurması gereklidir.

Tanıma ve tenfiz davası için çıkarılacak vekaletnamede de notere bilgi verilmesi gereklidir ancak bunun yanı sıra kesinleşmiş yabancı mahkeme boşanma kararının (Kararda boşanma ifadesi açıkça geçmelidir.) apostil şerhinin ve vekaletlerin asılları ile resmi makamlarca onaylanmış Türkçe tercümelerinin de temini gerekmektedir.

Ayrıca dikkat edilecek diğer bir husus da özel durumlar dışında çıkarılacak vekaletnamenin süresiz olmasıdır. Süreli vekaletname zaman ve para kaybına yol açacaktır. Notere gittiğinizde açacağınız dava türünü ilettikten sonra mutlaka içeriğine genel vekaletname yetkilerinin tamamının içeriğe konulmasını isteyiniz.

Ücretlendirme bizden talep ettiğiniz yasal danışmanlık ve yasal işlem içeriğine göre değişmektedir. Nitekim alacağınız hizmet türü ile birlikte gerekli olması halinde yapılacak işlemin veya açılacak davanın masrafları da olacağından; işinizin yerine getirilmesi için gerekli giderler tarafınızca karşılanacaktır.

Bu nedenle işinizin hukuki içeriğini danışmak, bilgi edinmek, kafanızda oluşan sorularınızın karşılığını öğrenmek üzere danışmanlık hizmeti* alabilir veya sadece dava veya işleminizin masraf giderlerini öğrenmek üzere bizimle telefonda öngörüşme** talep edebilirsiniz.

* Danışmanlık Hizmeti hukuki bilgi içerdiğinden ücretlidir. Avukatlık ücreti, bilgi ve deneyim içeren hukukî yardımının bir karşılığıdır.

**Öngörüşme bir hukuki danışmanlık hizmeti olmayıp, müvekkil adaylarına yasal işlem veya talepleri hakkında çalışma şeklimizin ve ücretlendirmelerin izah edildiği, telefon vasıtasıyla yapılan kısa bir hizmet tanıtım görüşmesidir.

error: Kopyalama Yapılamaz
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Scan the code
Gülşah Yıldırım Avukatlık ve Danışmanlık Bürosu ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?